Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cisco Web Security Appliance Nedir?
#1
Cisco Web Security Appliance (WSA) Nedir?

[Resim: attachment.php?aid=36]

Cisco Web Security Appliance, web trafiği üzerinde derinlemesine analiz ve koruma sağlayan bir çözüm. Özellikle üniversiteler, basın yayın kuruluşları gibi internete sürekli erişilen kurumlar için internet sayfalarının ve url'lerin analiz ve kategorizasyonunun gerçekleştirilmesi yanında Web Caching yetekleri ile kurumun internet band genişliğini daha optimum kullanılmasını sağlar. Web Security Appliance hardware, virtual appliance veya cloud üzerinden SaaS şeklinde yapılandırılabilir. Ortamdaki kullanıcı aralığı ve istenen güvenlik özelliklerine göre tek tek veya bundle şeklinde lisanslama opsiyonları da bulunuyor.

[Resim: attachment.php?aid=37]

CISCO geliştirdiği ISE olarak bilinen Identity Services Engine sayesinde kurum ağına ve ağdaki kaynaklara yapılan erişimleri denetleyip kontrol eder. Yetkili kişilerin, izin verilen cihazlar üzerinden, yine izin verilen kaynaklara erişimini sağlar. Ayrıca tüm bu erişimler detaylıca raporlanmakta ve kayıt altına alınmaktadır. ISE, ortama bağlanmaya çalışan bir kullanıcı üzerinde "kim, hangi cihaz üzerinden bağlanıyor, nereye bağlanmak istiyor, cihaz üzerinde zararlı uygulama çalışıyor mu, cihazın güvenlik yamaları güncel mi, nereden bağlanmaya çalışıyor, nerede..." vb. soruları sorarak gerçekleştirilmeye çalışılan erişim üzerinde detaylı kontrol ve güvenlik sağlayan bir yapı. 

Cisco'nun bu çözümü donanımsal kutu olarak ya da sanal uygulama şeklinde konumlandırılabiliyor. İhtiyaç duyulan güvenlik özelliklerine göre toptan veya tek tek lisanslama opsiyonları bulunuyor.


Eklenti Dosyaları Tırnak(lar)
       
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi