Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Citrix Provisioning Server HA VDisk Yapılandırma Modelleri
#1
Citrix Provisioning Server HA VDisk Yapılandırma Modelleri

            Citrix Provisioning Server citrix Xendeskop yapısının büyük yapılarda vazgeçilmez bir parçasıdır. Provisioning server  HA yapılandırılması, bütün xendesktop yapısının bu servis üzerinden stream edildiği ortamlarda vazgeçilmezdir.

            Bu yapılandırmanın planlama aşamasında seçilecek olan HA yapılandırma şekillerinden ve birbirine göre üstünlüklerinden, dezavantajlarından bahsedeceğim.
 
1.     Local vDisks

Provisioning server HA yapılandırmasında kullanılan en kolay yoldur. Bu yapıda HA olarak yapılandırdığımız sunucuların her ikisinin üzerinde birbirleriyle eşit vDiskler bulunur. Bu yapılandırmanın avantajı ek bir maliyet getşrmez. Yapılandırması basittir. Dezavantajı ise; vDiskler sunucular arasına manuel senkronizasyon edilmelidir. Burada vdisk performasnı Vdisk bulunduğu storage göre değişir. Bu yapılandırmanın bir diğer dezavantajı bir provisioning server üzerinde vDisk Update yaptığınızda, vDiskler farklı olduğu için manuel olarak diğer vDisk üzerinde de update yapmalısınız.

   

2.     Windows Network Share

Bu yapıda provisioning server vDiskleri paylaşıma açılmış bir dosya sistemi üzerinden verilir. Bu yapının devreye alınması için minumum maliyet, bakım ve  yönetim gereklidir. Bu yapının en önemli dezavantajı, network share hizmeti veren sunucu kesildiğinde bütün provisionong server yapısı kesintiye uğrar. Vdisk performansı local vDisk yapısı kadar iyi değildir. Vdisk performasnı networkle doğru orantılıdır. Buyapıda Vdisk update yapıldığında tek bir sunucu üzerinde yapılması yeterlidir.
   

3.     Network Attached Storage (NAS)
 
Provisioning server HA yapısı için NAS kullanmak kurulum için kolay bir yoldur. Bu yapıyı devreye almak için diğer iki yönteme göre maaliyet açısından biraz daha fazladır. Performans anlamında Network share yöntemine göre daha iyidir. NAS cihazları network share yapısına göre daha güvenilirdir. NAS depolama birimini yönetmek için bir yazılım gerektirir. I/O perfomansı disk yapısı ile orantılı olmak üzere network share yapıya göre daha iyidir.Vdisk uptade isteğinde bu yapıdada tek bir sunucu üzerinde update yapmak yeterli olacaktır.

   

4.     Storage Area Network (SAN)
Bu yapıyla birlikte provisioning server üzerinde performans ve güvenirlik üst düzeye çıkacaktır. Vdisk yapısı artsa bile yapının genişleme olanağı çok yüksektir. Diğer yapılara maliyet açısında daha yüksektir. Bu yapıda her provisioning server için ek bir HBA karta ihtiyaç olacaktır. BU yapıda da vdisk update üzerinde update operasyonun tek bir server üzerinde yapılması yeterli olacaktır.

   


Eklenti Dosyaları Tırnak(lar)
   
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi