Konuyu Değerlendir
 • 1 Oy - 5 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Citrix Secure Browser
#1

Merhaba;


     Citrix Secure Browser çözümü on-premise yapıda Xenapp 7.8 ile birlikte, Citrix cloud tarafında ise, Secure Browser Service ile birlikte gelmiştir. Citrix Secure Browser ürünü, farklı web uygulamaların tek bir browserda çalışmasını sağlayarak browser karmaşasını ortadan kaldırmış aynı zamanda güvenlik açısından kurumsal işletmelerin karşılaştığı birçok zorluğa çözüm üretmiştir.


     Tarayıcılar; virüslerin, malwareların ve diğer istenmeyen zararlıların sisteme girme yollarından en yaygın olanıdır. Bu nedenle, tarayıcıları güvence altına almak bilgi teknolojileri stratejilerinin hayati bir parçasıdır. Secure browser güvenli erişim sağlayarak, browser güvenliğini tamamen çözmüştür.


      Günümüzde web uygulamaları, klasik uygulama mantığının yerini almaktadır. Bu nedenle browser kulanımı da son kullanıcı tarafında artmaktadır. Web uygulamaları, farklı browser özelliklerine ve farklı eklentilere ihtiyaç duymaktadır. Örneğin, bazı web uygulamaları chrome desteklerken, bazıları internet explorer ile çalışmaktadır yada farklı uygulamalar farklı java ve flash sürümleriyle çalışmaktadır. Son kullanıcı tarafında kullanılan browserlarda bu özellikleri ve eklentileri aktif hale getirmek bilgi teknolojileri personeli için ayrı bir iş yükü getirmektedir. Citrix Secure Browser bu problemleri ortadan kaldırmakta tek bir noktadan yönetimi sağlamaktadır. Özetlemek gerekirse citrix secure browser bizlere, güvenli erişim, verinin merkezileştirilmesi ve  erişim kontrolü sağlamaktadır.


     Secure browser uygulamasını birazda teknik açıdan inceleyelim. Erişim kontrolü, farklı güvenlik düzeylerine sahip iki zone’u birbirinden ayrımamıza olanak sağlar. Klasik bir mimaride bunu local ağınıza, external ağdaki kaynaklara erişimi tamamen kısıtlayarak uygulayabilrisiniz. Citrix Secure Browser ile birlikte bu erişimi segmentasyon yaparak sağlayabilirsiniz. Xenapp’ı güvenilen ve güvenilmeyen ağ arasında bir denetim noktası oluşturarak, iki network arasında kaynak erişimini güvenli bir şekilde sağlar.


     Örneğin, şirket dışından, şirket içi kaynaklara erişmek isteyen kullanıcılar, direk trust networke erişmek yerine, arada izole olarak konumlandırılmış secure browser üzerinden trust network üzerindeki kaynaklara erişmesi güvenli bir erişim sağlayacaktır. Bu senaryoda güvenilen verilere XenApp erişmekte, direk untrust networkün erişimi engellenmektedir.

    


     Bu güven ilişkisinin tersine olan senaryolarda mümkündür. XenApp sunucularının güvenilmeyen networke erişimi sağlanarak, trust networkünüzün direk güvenilmeyen networke erişimi engellemektedir. Örneğin, şirket güvenlik politikalarından dolayı networkünüzün internet ağına çıkmadığını tamamen izole olduğunu düşünelim. Böyle bir durumda izole networkte çalışma zorunluluğu olan şirket çalışanının internet erişimi gerektiğinde, internet erişimi için farklı bir cihaz kullanması gerekecektir. Citrix Secure Browser ile izole networkünüzü internete ağına çıkarmadan XenApp üzerinden Secure Browser ile internete erişimini maksimum güvenlikle sağlayabilrsiniz.
Citrix Secure Browser konfigürasyonundan bahsedelim. Konfigürasyon aşağıdaki adımlar uygulanarak yapılabilir.


 •  Machine Catalog oluşturulması (XenApp makinelerinin oluşturulması),
 •  Unauthenticated delivery group oluşturulması ve xenapp makinelerinin eklenmesi,
 •  Browser tabanlı uygulamaların yayınlanması,
 •  HTML5 için Citrix Policylerin uygulanması,
 •  StoreFront tarafında unauthenticated store oluşturulması,
 •  Uygulamanın test edilmesi.


Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi