Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NVIDIA Virtual GPU Driver'ının VMware vSphere Üzerinde Kurulumu
#1
Brick 

Merhaba arkadaşlar, Bu yazı içerisinde NVIDIA Tesla M60 kartının Dell R740 üzerinde çalışan VMware vSphere 6.5 driver'ının yüklenmesinden bahsedeceğim. Maalesef ki driver'ı kolay olarak gidip download edebileceğimiz bir yer bulunmuyor açıkcası bu biraz can sıkan bir konu, ama nasıl aşacağınızı anlatacağım. Öncelikle, NVIDIA Enterprise sayfasına gidip üye olmanız gerekli ve devamında enterprisesupport@nvidia.com mail adresine ürün ile ilgili deneme yapmak istediğinizi belirten bir mail atmanız gerekiyor ve 2 iş günü içerisinde size gerekli olan key gönderiliyor. Ben bu kısımları tamamladım ve NVIDIA Enterprise sayfasından gerekli olan driver'ı download ettim. Haydi kuruluma bakalım.


Kurulum Adımları:Öncelikle yapmamız gereken şey WinSCP gibi bir uygulama ile ESXi server'ımıza erişip .vib uzantılı driver dosyamızı ESXi root'a upload etmemiz gerekmekte.


WinSCP Devamında ise Putty gibi bir yazılım ile ESXi'a SSH bağlantı yapmamız gerekmekte.Login olarak " Root " kullanıcısını ve Password için ise Root kullanıcısına vermiş olduğumuz şifreyi kullanıyoruz.


Bağlantı işlemimizi tamamladıktan sonra ilk yapmamız gereken Esxi hostumuzu " Maintenance " moduna almak olması gerekiyor. Bunun için ;


esxcli system maintenanceMode set –-enable true 


Hostumuzu maintenance'a aldığımıza göre artık yükleme işlemine geçebiliriz bunun için yazmamız gereken;


esxcli software vib install –v directory/NVIDIA**.vib

Aşağıdaki ekran görüntüsünde örneğini görebilirsiniz.


Yükleme işlemimiz tamamlandığına göre hostumuzu maintenance moddanda çıkartmamız gerekmekte.


esxcli system maintenanceMode set –-enable false


Şimdi de bir reboot edelim bakalım.


reboot


şimdi hostumuzun tekrar ayağa kalkmasını bekledik ve putty ile tekrar bağlandık şimdi kurulum doğru oldumu kontrol etmemiz gerekmekte bunun için;


nvidia-smi


Eğer doğru ise GPU sistemi aşağıdaki gibi listelenmesi gerekmekte.


Elimize sağlık. Smile

Eş, Baba, Acemi ama Hevesli Aşçı, Bilişim Firması (Bilpem.com(Eski)) Kurucusu, Blogger, Çözüm Uzmanı, Teknoloji Sever, Eğitmen.
Bul
Alıntı
#2
Eline Sağlık Mehmet Hoca
-- Kerem ŞUĞLE --
Bul
Alıntı
#3
Teşekkür ederim Kerem Hocam.
Eş, Baba, Acemi ama Hevesli Aşçı, Bilişim Firması (Bilpem.com(Eski)) Kurucusu, Blogger, Çözüm Uzmanı, Teknoloji Sever, Eğitmen.
Bul
Alıntı
#4
Hocam şimdi aynı adımları uygulayarak kendi kartımı ESXi üzerine yükledim. Paylaşımınız için teşekkür ederim.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi