Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Virtual SAN Nedir?
#1
Virtual SAN Nedir?

VMware Virtual SAN, VMware Hiper-Birleşik Yazılım çözümleri için radikal bir şekilde basit, kurumsal seviye bir depolama çözümüdür. Benzersiz bir şekilde hipervizör katmanına dahil edilmiş, Virtual SAN, sanallaştırılmış bütün uygulamalar için flash diskler ile güçlendirilmiş, yüksek performanslı bir hiper-bütünleşik veri depolama çözümü olmasının yanı sıra geleneksel veri depolama sistemleri ve daha az verimli hiper-bütünleşik çözümlerinden daha düşük  maliyet ile sahip olunmasını sağlar. 

Virtual SAN Kümesi, sunuculara eklenmiş flash ve/veya hard diskleri; iş kritik uygulamalar, sanal masaüstü, felaket kurtarma, uzak lokasyon ve DevOps altyapıları da dahil çeşitli iş yüklerine uygun olan flash ile güçlendirilmiş, stabil bir ortak veri depolama alanı sağlar.

Mimari ve Performans: Benzersiz bir şekilde hipervizör katmanına dahil edilmiş, Virtual SAN, I/O veri yolunda oturarak, verinin konumlandırma kararını en iyi verecek yer de konumlanır. Sonuç olarak, Virtual SAN, işlemci veya bellek kaynaklarına yük olmadan, hipervizörlerden bağımsız olarak çalışan Hiper Bütünleşik alt yapı yazılımları ve diğer sanal depolama platformlarına kıyasla en yüksek seviyede performansı sağlar. Virtual SAN, All-Flash veya hibrit depolama sistemi olarak yapılandırılabilir ve All-Flash mimariyle 6M IOPS’tan fazlasını sağlar.

Depolama Verimliliği: Virtual SAN,  veri tekilleştirme, sıkıştırma, obje tabanlı raid (RAID 5/6) dahil gelişmiş veri depolama özellikleri sunar ve bu özellikler ile 10 katdan fazla veri depolama kullanımı sağlayarak, düşük veri depolama alanı ve maliyeti sağlar. Bu verimlilik özellikleri, minimum seviyede (genelde %5’ten küçük) kaynak kullanımı ile bütün iş yükleri ile sorunsuz olarak çalışmasının yanı sıra diğer hiper bütünleşik çözümler ile kıyaslandığında önemli bir avantaj sağlar.

Ölçeklenebilirlik: Virtual SAN, dağıtık mimarisi sayesinde Virtual SAN kümesi 2’den 64 sunucuya kadar sistem üzerinde herhangi bir kesinti yaşatmadan ölçeklenebilir. Virtual SAN kümesine yeni sunucular ekleyerek hem kapasite hem de performans artışı sağlanabilmesinin (scale out) yanı sıra mevcutta var olan sunucuların üzerine yeni diskler ekleyerek kapasite (scale up) ve performans artışı sağlanabilir.

Yönetim ve Entegrasyon: Virtual SAN’ın yüklenmesi için herhangi ek bir kuruluma gerek duymaz. Bir kaç, basit tıklama ile devreye alınabilir. vSphere Web İstemcisi’nden yönetilir ve VMware Vsphere’in vMotion®, High Availability (HA) ve Fault Tolerance (FT) gibi temel özellikleri ve VMware Site Recovery Manager™ , VMware vRealize® Automation™ ve vRealize Operations™  gibi VMware ürünleri ile entegre edilmiş durumdadır.

Otomasyon: Sanal sunucuların disk alanlarının oluşturulması ve veri depolama servisinin seviyesi sanal sunucu tabanlı politikalar (örneğin, kapasite, performans, erişilebilirlik), ile ilk oluşum esnasında veya sistem çalışırken belirlenebilir/değiştirilebilir. Virtual SAN,  sanal sunuculara tanımlanmış politikalara bağımlı kalarak, iş yüklerinde oluşan değişimleri analiz eder ve  dinamik olarak veri depolama kaynaklarını dengeler.

[Resim: attachment.php?aid=22]


Temel Özellikler ve BecerilerKernel’e Entegre : Virtual SAN, işlemci ve belleğe en az etkiyi yaparak en yüksek seviyede performans sağlamak için veri I/O yolunu optimize edecek şekilde vSphere Kernel’i içine entegre edilmiştir.

Flash’la Uyumlu: Virtual SAN, sunucu flah disklerine yerleşik ön bellek ile disk okuma/yazma I/O trafiğini hızlandırarak veri gecikmesini en aza indirir. Virtual SAN All-Flash GB başına net kapasite için 1$ dan daha düşük bir fiyata uygulanabilir ki bu da rekabete dahil olan hibrit hiper-bütünleşik çözümlerin maliyetinden en az %50 daha azdır.

Kesintisiz  Yatay veya Dikey Büyüme: Virtual SAN, performans veya kapasite artırımını, mevcut kümeye yeni bir sunucu ekleyerek (yatay) veya var olan sunuculara yeni disk ekleyerek (dikey) kesintisiz olarak yapılmasına imkan sağlar.

Veri Tekilleştirme ve Sıkıştırma: Yazılım tabanlı veri tekilleştirme ve sıkıştırma All-Flash depolama kapasitesini, işlemci ve bellek kullanımına minimum ek yük ile 7 kat daha fazla veri azalımı sağlayacak şekilde optimize eder.

Erasure Coding: Erasure Coding kullanılabilir depolama kapasitesini %100’e kadar artırırken bir yandan da veri esnekliğini bozmaz. Yazılım tabanlı RAID 5 veya RAID 6 koruması ile bir veya iki hatayı tolere eder.

Quality of Service (QoS): QoS, belirli sanal makineler tarafından tüketilen IOPS’I denetleyerek, sınırlayarak ve izleyerek diğer sanal sunucuların kontrolsüz kullanımı sonucu oluşabilecek performans problemlerini ortadan kaldırır.

Virtual SAN Sağlık Hizmeti: Güncellenen Sağlık Servisi VMware vCenter Server™ üzerinden entegre donanım uyumluluk kontrolleri, performans izleme, veri  kapasite raporlarını görüntülenmesine imkan verir.

vSphere ile tek ekrandan yönetim: Virtual SAN veri depolama sistemleri için eğitim ve işletim ihtiyaçlarını ortadan kaldırır.
Konfi artık iki tıklamayla yapılabilecek kadar kolay.

VM-merkezli politika tabanlı yönetim: Virtual SAN, sanal sunuculara tanımlanan veri depolama kaynaklarının oluşturulması ve dengelenmesinin otomatize edilebilmesi için sanal sunucu tabanlı politikalar kullanır. Bu politikalar sayesinde sanal sunucuların aldığı veri depolama kaynak ve servislerden emin olur.

Hata tolerans ve gelişmiş Sürdürebilirlik: Virtual SAN, bir disk, sunucu, ağ veya kabinin bütünün de bir arıza olursa hiçbir verinin kaybolmayacağından emin olmak için dağıtılmış RAID ve bellek aynalama methodlarını kullanır. vSphere Fault Tolerance, vSphere High Availability vb vSphere sürdürülebilirlik  özelliklerini kusursuz bir şekilde destekler. vSphere Replication™ yazılımının Virtual SAN için yazılmış sürümünde , sanal sunucu tabanlı RPO değeri en düşük 5 dakika olacak destekler.

Geniş Alan Virtual SAN Kümesi: Veriyi birbirinden coğrafi olarak ayrı veri merkezine senkron olarak replike ederek tek bir geniş alan veri kümesi oluşturur. Bu teknoloji ile herhangi bir veri kaybı ve servis kesintisi olmadan bütün bir veri merkezin tamimiyle arıza vermesi bile tolare edilerek, kurumsal seviye bir sürdürülebilirlik sağlar.


Sistem Gereksinimleri

Sunucu Özellikleri

• 1GB NIC; 10 GB NIC tavsiye edilir
• SATA/SAS HBA veya RAID controller
• Üzerinde kapasite bulunduran her bir sunucu da en az bir adet flash bellek diski ve bir adet kapasite diski (Flash veta HDD)

Cluster Büyüklüğü

• En az 2 sunucu, en fazla 64 sunucu

Yazılım

• VMware vSphere 6.0 U2 (herhangi bir sürüm), Operations Management™ 6.1 ile VMware vSphere (herhangi bir sürüm) veya Vmware vCloud Suite 6.0 (vSphere 6.0 U2 ile güncellenmiş herhangi bir sürüm)

• VMware vCenter Server 6.0 U1


Eklenti Dosyaları Tırnak(lar)
   
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi